fotobudka

Trochę o sprzęcie

Fotobudka – jak to działa?

Fotobudka – niby wszystko jasne. Chyba większość osób, które raz na jakiś czas chodzą na wesela widziało fotobudkę i zna zasadę działania. Podchodzisz – klikasz start i zdjęcia same się robią, po czym drukują. Wystarczy kilka fajnych gadżetów i można się bawić. Intuicja podpowiada, że wewnątrz budki musi tkwić aparat i drukarka. Mało kto jednak zastanawia się, co dokładnie kryje się wewnątrz. Dziś mała dawka wiedzy, co znajdziemy w większości urządzeń, które są tak popularne na naszych weselach – i jak to się dzieje, że w kilkadziesiąt sekund od kliknięcia w ekran mamy gotowe zdjęcie.

Co jest w środku?

Oczywiście każda fotobudka może składać się z innych komponentów. Aby jednak zachowana była jej funkcjonalność, koniecznie muszą występować:

  • aparat fotograficzny
  • drukarka
  • jednostka sterująca
  • kable zasilające
  • kable łączące poszczególne urządzenia

Bez tego żadna fotobudka się nie obejdzie. Trudno jednak wyobrazić sobie fotobudkę bez ekranu, w którym możemy się przeglądać (najczęściej jest to ekran dotykowy). Dodatkowo wewnątrz fotobudki możemy znaleźć

  • lampę błyskową/lampy błyskowe
  • lampy/lampy oświetlenia stałego

Czyli wiemy już, co jest konieczne do zbudowania fotobudki i co można do niej dodać. Większość fotobudek, które można spotkać na rynku ma podobną konstrukcję, dlatego opiszemy tu kilka ciekawostek, które z dużym prawdopodobieństwem odpowiadają każdej spotkanej fotobudce.

Aparat fotograficzny

Najczęściej jest to lustrzanka – i bardzo dobrze, jeśli tak jest, gdyż jakość zdjęć wykonanych przez aparat typu DSLR może być dużo lepsza niż aparatem kompaktowym. Poza tym są to urządzenia bardziej niezawodne. Zapewniają większą kontrolę nad ostrością zdjęcia i ustawieniem ekspozycji. W fotobudkach królują Canony (bardzo często występujący model 1300D), ale można też spotkać budki z aparatami Nikona. Do fotobudki nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki, ale warto by była to lustrzanka. Oczywiście można też fotobudki pracujące na kompaktach – jest to jednak mniejszość.

Drukarka

To największa ciekawostka, bo mało kto zastanawia się, co drukuje nam zdjęcia i dlaczego tak szybko? Otóż w fotobudkach używane są drukarki termosublimacyjne. Co to oznacza? W uproszczeniu tyle, że medium, które wkładamy do drukarki to papier fotografczny zwinięty w rolkę oraz komplet folii, która ma w sobie kolory z palety CMY (Cyjan, Magenta, Yellow). Folia każdego koloru dociskana jest do papieru po kolei i zgrzewana w miejscach, w których ma dany kolor być na zdjęciu. Po złączeniu tych trzech kolorów powstaje nasze pełnokolorowe zdjęcie. Drukarka wysuwa rolkę z papierem na szerokość odbitki i ucina – a my cieszymy się błyskawiczną fotką Proste? Proste. W kategorii drukarek również można znaleźć króla (lub królową). Drukarki termosublimacyjne marki DNP (DNP RX1) cieszą się największą popularnością. Oczywiście można spotkać też urządzenia innych marek – nie ma to większego znaczenia – efekt końcowy będzie taki sam. TUTAJ lub TUTAJ można zobaczyć, jak działa drukarka termosublimacyjna.

Jednostka sterująca

Tutaj sprawa jest prosta. Do wyboru mamy komputer (do którego musimy dołączyć dotykowy ekran) lub rozwiązanie kompaktowe – tablet. Zasadniczo – na jednostce sterującej fotobudką nie będziemy grać w najnowsze gry, więc nie potrzebują wyżyłowanych parametrów. To co wybierze producent zależy głównie od jego doświadczenia oraz zamierzonego efektu końcowego (np. jeśli chcemy mieć duży ekran – tablet zdecydowanie przegrywa z monitorami dotykowymi). Do jednostki sterującej podpinamy aparat, drukarkę, ew. monitor – to swoiste serce fotobudki.

Aby wszystko działało potrzebny jest program, który wykryje, że aparat robi zdjęcia, zapisze obrazy, zapisze je, stworzy z nich kompozycję i wyśle żądanie drukowania do drukarki. Tylko tyle i aż tyle. Na rynku można spotkać różna rozwiązania dedykowane do fotobudek – większość z nich działa podobnie. Osobiście lubię, gdy mamy możliwość personalizacji wyglądu aplikacji, by móc stworzyć niejako swoją niepowtarzalną aplikację (a nawet dostosować ją do konkretnego eventu). Sami korzystamy z aplikacji, które możemy modyfikować według swoich potrzeb (oraz potrzeb klientów)

Kable zasilające i połączeniowe

Zasadniczo można byłoby ten punkt pominąć, gdyż konieczność połączenia wszystkiego kablami i dostarczenia zasilania jest oczywista. Czekamy na piękne czasy, gdzie będzie można podłączyć sprzęty do sieci bezprzewodowo i przesyłać między nimi sygnały szybko i bezstratnie. Ale na chwilę obecnąw fotobudce są kable. Dużo kabli!

Lampy błyskowe i/lub oświetlenia stałego

Bardzo ważna rzecz – wręcz można pokusić się o osobny post na temat oświetlenia do fotobudki, ale spróbujemy pokrótce opisać, co możemy spotkać w fotobudkach. Można spotkać różne kombinacje. Fotobudki z lampą błyskową bez stałego doświetlenia planu lub odwrotnie. Albo posiadające jedno i drugie – i takie najlepiej wybrać. Światło to bardzo ważny czynnik w fotografii (z j. greckiego fotografia to rysowanie światłem – więc nie może być inaczej). Często w lokalach, w których odbywają się imprezy brakuje światła – co może przyczynić się do problemów z focusowaniem (złapaniem ostrości przez aparat) – dlatego tak ważne jest światło stałe. Z kolei lampa błyskowa doświetla plan w sposób, jaki sobie tego życzymy (poprzez możliwość regulacji). Co się wiąże z dodatkową lampą błyskową? – oczywiście dodatkowy kabel! Aby nie przeszkadzać fotografowi, który może mieć lampy błyskowe połączone radiowo, najlepiej mieć lampę błyskową połączoną kablem.

Oświetlenie to bardzo ważny aspekt w fotografii (również fotobudkowej)

Czy sprzęt wpływa na jakość usługi?

Naszym zdaniem tak. Polecam zapoznać się z poprzednim artykułem, by znaleźć kilka porad dotyczących robienia researchu przed wyborem fotobudki. Tam wskazaliśmy najważniejsze wg nas wymagania sprzętowe, ale nie tylko.

Fotobudka z klasą oferuje fotobudki zbudowane na niezawodnych komponentach zapewniając wysoką jakość zdjęć. Oferujemy swoje usługi na terenie Małopolski (Fotobudka Bochnia, Fotobudka Brzesko, Fotobudka Kraków) ale nie tylko! Szukasz fotobudki? – zapytaj o ofertę! Szukasz innych atrakcji? Zajrzyj TUTAJ.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *